پرسش و پاسخ

جهت پرسیدن سوال  وارد شوید 
، در صورتی که عضو نیستید  عضو شوید

دوبینی و میگرن چشمی و تاری دید

ارسال شده در تاریخ ۱۳۹۶-۱۲-۱۴ ۰۹:۳۷ توسط مریم

با سلام خدمت استاد محترم

اینجانب دختری 36 ساله هستم که از حدود 6 ماه قبل و به دنبال استرس های زیاد وارد شده در زندگی ناگهان دچار علایمی شدم که بعدا متوجه شدم به آن اورا چشمی میگویند شامل دیدن نقاط زیگزاک نورانی که در وسط میدان دید شروع شده و به تدریج طی بیست دقیقه الی نیم ساعت به دایره کامل براق و زيگزاگ تبديل میشود و بعد محو می شود و سردردی هم شروع نمیشود. (البته جديدا يك سردرد يك طرفه خفيف چند ساعته شروع مي شود) این حالت ماهی دو تا سه بار پیش می آمد ولی جدیدا متاسفانه در بعضي هفته ها تا سه بار هم افزایش یافته است. این جرقه های نورانی حتی با بستن چشم هم از بین نمیروند و گاهي صبحها كه چشم از خواب باز ميكنم متوجه ميشوم اين اورا شروع شده و پيش رفته است. با پرس وجو و گشت و گذار در اينترنت متوجه شدم اين حالت ميگرن چشمي نام دارد. اما مورد ديگري كه نميدانم به اين قضيه مربوط است يا خير اين است كه در همین مدت 6 ماهه چندین بار (حدود دو يا سه بار) نیز ناگهان نصف میدان دید در یکی از چشمها مانند کشیدن پرده ای خاكستري روی چشم کاملا تار می شود که از يك دقيقه تا سه دقیقه طول میکشد و بعد کاملا برطرف میشود. گاهی نصف پایینی میدان دید در چشم راست و گاهی سمت چپ میدان دید چشم چپ (نزديك بيني) ...و مختص یک چشم و يك قسمت از ميدان ديد نیست. اما مشكل ديگري كه از همه بيشتر مرا نگران كرد اين است كه حدوداً از سه ماه پیش تا كنون چهار بار دچار حالت دوبینی موقتي شده ام که ظرف پنج تا ده ثانیه يا نهايتا بيست ثانيه کاملا برطرف می شود. يك يا دوبار این حالت معمولا چند ساعت بعد از تار شدن چند ثانيه اي ميدان دید اتفاق افتاد. علایم حسی مانند بی حسی و گزگز و اعضای دیگر یا ... هم ندارم. اما لحظه اي كه اين دوبيني ها اتفاق مي افتاد متوجه فشار زيادي در سر و صورت ميشدم كه خودم تصور كردم سينوسها چرك كرده و سنگين شده و بلافاصله بخور ميدادم ولي آن حالت سنگيني رفع نميشد. به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه نموده و سي تي اسكن سينوسها و گوش انجام دادم كه كاملا سالم بود. لازم به ذکر است که بنده حدود 7 سال در حال مصرف مداوم قرص ضد بارداری تركيبي یاز می باشم. همچنين از حدود بيست روز قبل از پيدايش اولين دوبيني، استفاده از مكمل امگا 3 كه شامل روغن كبد ماهي هم بود شروع نموده بودم (كه سرشاز از ويتامين آ و دي مي باشد) و هر شب يك قرص مصرف مي نمودم. با مطالعه در اینترنت متوجه شدم كه ممكن است احساس سنگيني سر در هنگام بروز دوبيني به علت بالا رفتن فشار درون جمجمه باشد كه هم بالا بودن ويتامين آ و هم مصرف قرصهاي ضد بارداري خوراكي هر كدام عاملي براي بالا رفتن فشار داخل جمجمه و ايجاد علايم تومور مغزي كاذب هستند. از طرفي نگران آمبولی یا ایسکمی گذرای شبکیه نيزهستم. چند روز پيش نيز با مراجعه به متخصص ام اس، ايشان ام آر آي نوشتند كه انجام دادم ولي جواب آن را هنوز نگرفتم. مكمل امگا 3 حاوي ويتامين آ را نيز يك هفته است كه قطع نموده ام. قابل ذكر است كه تقريبا در يك ماه اخير در 80 درصد اوقات نيز احساس اندكي از مذاب و شناور بودن اجسام داشتم كه با قطع مصرف اين مكمل اين احساس چهار روز است که كاملا برطرف شده است. البته اينجانب اظهار نظر در خصوص مربوط بودن اين عوامل به هم را به عهده آن استاد گرامي مي گذارم. خواهش میکنم اینجانب را راهنمایی فرمایید.

با تشکر

پاسخ داده شده در تاریخ ۱۳۹۶-۱۲-۲۱ ۱۲:۳۰ توسط Ophthalmologist

با سلام، مواردی که مطرح کردید علائم بیماری های مختلفی بود که هر کدام نیاز به بررسی دارد، ( با پزشک مربوطه) لطفا از هرگونه خود درمانی و تشخیص بیمار با توجه به اندکی علائم بیماری که در خود میبینید خودداری کنید در رابطه با مشکل چشمی شما جهت معاینه چشم با بیمارستان نور با شماره 82400 داخلی 1 تماس بگیرید.